Sesja 1:1 była dla mnie wspierająca oraz otwierająca szerzej oczy. Agnieszka okazała mi zrozumienie i pomogłaś znaleźć sposoby na obniżenie napięcia i przekierowania myśli w innym kierunku.

Pod wpływem programu częściej zaglądam w siebie. Dużo więcej analizuję różne sytuacje, po kątem co one mi robią, dlaczego wywołują taką a nie inną reakcję. Zdarzają się momenty, kiedy potrafię powiedzieć do bliskiej, nieoceniającej mnie osoby „Stop, to co mówisz/robisz, wywołuję we mnie mechanizm obronny. Mam ochotę teraz się na ciebie obrazić/ nakrzyczeć/ powiedzieć coś niemiłego. Muszę o tym pomyśleć/ zastanowić się dlaczego tak reaguję”.

Częściej działam z większą świadomością. W czasie silnych nerwów nie potrafię jeszcze się zatrzymać, ciągle działam na autopilocie, ale jestem w tym działaniu bliżej siebie. Czuję, że to ja wybieram złość, krzyk, aby rozładować moje napięcie. Natomiast jeśli uda mi się wyłapać zbliżające się apogeum, zaglądam w siebie i doszukuję się odczuć fizycznych – ściskania w brzuchu, zaciśniętej szczęki, zmarszczonej (napiętych mięśni) brwi. Coraz szybciej „przebiegam” myślami po obszarze biologicznym i w nim doszukuję się przyczyny nagromadzonego stresu.

Przed programem nie wiedziałam/ nie byłam świadoma moich destrukcyjnych przekonań ani myśli (krytyka). Wszystko co było we mnie negatywne, było niesamowicie ze mną zintegrowane. Nazwanie tego, zobaczenie, że to mi nie służy, przyniosło swoistą ulgę. Nie pozbyłam się tego (ani przekonań, ani krytycznych ocen). Natomiast kiedy się pojawiają, zaglądam „pod spód” i próbuję odnaleźć obawy, które się pod tymi uwagami kryją. Być może nie zaszły we mnie spektakularne zmiany, nie stałam się nagle oazą spokoju, ale czuję, że jestem na dobrej drodze.

Program jako całość oceniam bardzo dobrze. Właściwa kolejność tematów. Dobrze ułożony plan/ rozkład lekcji. Tygodniowe przerwy odpowiednio długie na przeanalizowanie zagadnień. Wykonywanie ćwiczeń do każdej lekcji były bardzo ważne, aby zgłębić temat oraz przyjrzeć się sobie. Poruszane zagadnienia/ tematy otwierają przestrzeń do pracy nad sobą. Pokazują, w którym kierunku szukać i nad czym trzeba więcej popracować.