Bezpłatny webinar: sobota, 9 kwietnia, godzina 10:00
Kryzys psychologiczny i pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie: fakty i mity
Po dwóch latach pandemii życie podarowało nam wątpliwej jakości prezent w postaci zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. To wydarzenie stanowiło potężny stresor, który wpłynął na funkcjonowanie zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Najbardziej obciążeni stresem – oprócz, oczywiście, samych osób uchodźczych – są ci, którzy bezpośrednio zaangażowali się w pomoc: wolontariusze oraz osoby, które przyjęły gości z Ukrainy pod swój dach.
Jednak także niezaangażowani bezpośrednio w pomoc mogą przeżywać bardzo wysoki poziom stresu. Są to między innymi:
- osoby doświadczające szczególnie silnego lęku przed wojną,
- osoby, którym trudno jest doświadczać złości, bezsilności, bezradności i poczucia niesprawiedliwości w obliczu wojny, śmierci czy cierpienia innych ludzi,
- rodzice i kobiety w ciąży, którzy współodczuwają
cierpienie rozdzielonych rodzin i dzieci, - przedsiębiorcy, którzy bezpośrednio lub pośrednio doświadczają niekorzystnych efektów sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję,
- kredytobiorcy i inne osoby, które obawiają się wpływu aktualnych wydarzeń na inflację i przyszły poziom stóp procentowych,
- osoby obawiające się wpływu nasilonej imigracji z Ukrainy na ich własną przyszłość (np. perspektywy zatrudnienia w branży usługowej, otrzymania miejsca w żłobku czy przedszkolu itd.),
- osoby doświadczające ambiwalentnych uczuć lub poczucia winy w związku z aktualną sytuacją.
- Czy to „tylko” stres, czy to już kryzys psychologiczny?
- Jak można „zdiagnozować” kryzys?
- Jakie są ryzyka, a jakie szanse związane z kryzysem?
- Czego potrzebuje osoba nim dotknięta?
- Kto może ją wspierać?
- Na czym polega pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie?
- Kim jest konsultant kryzysowy, a kim coach kryzysowy?
Sprawdź, ile wiesz na temat kryzysu psychologicznego i pierwszej pomocy psychologicznej w kryzysie – i dowiedz się więcej! A może nawet zdecydujesz się… nie, na razie nie zdradzam, co szykuję dla szczególnie zainteresowanych wspieraniem osób w kryzysie!

Kim jestem, aby o tym opowiadać?
Nazywam się Agnieszka Stążka-Gawrysiak. Jestem coachką kryzysową certyfikowaną przez Instytut Pozytywnej Terapii Kryzysu (IPTK), a także certyfikowaną Trenerką Pozytywnej Psychologii Kryzysu. Jako jedna z 14 osób w Polsce jestem uprawniona do prowadzenia szkolenia certyfikacyjnego IPTK Konsultant KryzysowyTM, którego ukończenie jest niezbędnym warunkiem wstępnym uzyskania certyfikatu Mentora KryzysowegoTM lub Terapeuty KryzysowegoTM.
Jestem też coachką, mentorką i facylitatorką podejścia Self-Reg, które pomaga zrozumieć stres i lepiej zarządzać napięciem i energią. Pracuję indywidualnie i grupowo głównie – ale nie tylko – z mamami, które zmagają się z nadmiernym stresem, złością, kryzysem.
Pomagam im odzyskać spokój i stworzyć piękną codzienność, a dzięki temu – wyposażyć dzieci w szczęśliwe dzieciństwo.
Prowadzę też blog DyleMatki.pl i napisałam trzy bestsellerowe książki o samoregulacji dla dzieci i dorosłych z serii „Self-Regulation”.
Prywatnie jestem żoną i mamą trzech synów w wieku 10, 8 i 5 lat.

- Potrzebujesz tylko zapisać się na tej stronie i KONIECZNIE potwierdzić zapis.
- W ciągu kilku minut po potwierdzeniu zapisu otrzymasz link do strony na YouTube, na której odbędzie się transmisja. (Uwaga: potwierdzenia zapisu jest konieczne, bez tego nie będę mogła wysłać Ci maila z linkiem).
- Nagranie webinaru będzie dostępne przez tydzień. Nie musisz być zatem na żywo, choć z pewnych przyczyn, których na razie nie zdradzę, zachęcam Cię do tego – lub przynajmniej do obejrzenia nagrania w ciągu 48 godzin.